Czas poznać uroki Sztutowa

Sztutowo to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na obszarze Żuław Wiślanych otoczonych przez Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Co więcej, ze Sztutowa jest bardzo blisko do kultowych letnich miejscowości wypoczynkowych, takich jak Krynica Morska czy Jantar. Sztutowo jest przy tym oazą ciszy i spokoju, a to co najbardziej zaskakuje to przepiękna plaża. Opinie internautów na jej temat są jednoznaczne: nikt tak wspaniałej plaży tutaj się nie spodziewał.

Na dawnym Bursztynowym Szlaku

Ponieważ do Jantaru jest dosłownie „rzut kamieniem”, można przypuszczać, że okolice Sztutowa były odwiedzane przez starożytnych kupców z Imperium Romanum. Czasy Nerona wywołały istną gorączkę „Złota Północy” – karawany pokonywały bardzo trudną i niebezpieczną drogę na polskie wybrzeże po to, by zdobyć bursztyn. Jest całkiem możliwe, że w Sztutowie sprzedawano towary, które nie schodziły już w Rzymie, a wśród Słowian cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wysyp bursztynu charakterystyczny jest dla Jantaru i to tutaj mogły prowadzić drogi wybierane w celach sprzedaży rzymskich rękodzieł. Warto podkreślić, że dla Imperium Romanum „mocz rysia” miał wartość zbliżoną do złota, a wspaniały okaz bursztynu był wart więcej od niewolnika.

Uczeni tamtych czasów za szaleństwo na punkcie bursztynu winili kobiety, a ich zdaniem wartość bursztynu nie miała nic wspólnego z jego wartością rzeczywistą. Na szczęście wykopaliska archeologiczne pokazały jak piękne były dzieła sztuki użytkowej z dawnych czasów – z perspektywy ich wartości historycznej nie szkoda nic z majątku Rzymian, który został przemieniony w bursztyn.

Czasy II wojny światowej

Niestety tę piękną okolicę podczas II wojny światowej spotkało ogromne nieszczęście. Niemcy zbudowali tutaj obóz koncentracyjny, w którym doszło do zagłady stu dziesięciu tysięcy ludzi różnych narodowości. Miejsce kaźni powstało 2. września 1939 roku i istniało do 9. maja 1945 roku. Dzięki staraniom byłych więźniów w 1962 roku powstało muzeum Stutthof, które jest miejscem pamięci o zamordowanych tam ludziach, a także przestrogą dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy z katastrofalnych skutków wojen i bestialskiej wręcz nienawiści ludzkiej.

Baza noclegowa w Sztutowie

Wybranie Sztutowa to doskonała okazja do spędzenia świetnych wakacji. Polecana jest szczególnie dogodna forma zakwaterowania się w ośrodkach (info) o kameralnym klimacie. Nie ma tutaj przeszkadzających w odpoczynku hałaśliwych atrakcji, co jest atutem dla ludzi, którzy niekoniecznie chcą biernie uczestniczyć w karaoke na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>