Drezyną po bieszczadzkich bezdrożach – Uherce Mineralne

Bieszczady to taki zakątek Polski, o którym słyszał chyba każdy. Wśród karpackich wiosek i miejscowości jest jednak wiele takich mniej znanych i rzadziej odwiedzanych. Jedną z takich wsi są Uherce Mineralne. Ta ciekawa miejscowość leży w sąsiedztwie malowniczego Zalewu Myczkowieckiego. W dawnych czasach wioskę zamieszkiwali Żydzi, Rusini i Polacy. Dzięki odkrytym tutaj źródłom wód mineralnych, Uherce uznawane były za uzdrowisko. Działał tu nawet mały zakład zdrojowy. Dzisiaj Uherce to głównie miejscowość wypoczynkowa z dobrze rozwiniętą agroturystyką. Turyści wybierają to miejsce, aby wśród pięknej bieszczadzkiej przyrody aktywnie spędzać wolny czas. Jest kilka takich miejsc, które koniecznie trzeba w Uhercach zobaczyć. Jednym z nich jest trasa ekomuzeum. Również bardzo ciekawym obiektem, który z pewnością trzeba zobaczyć, jest kościół pod wezwaniem bp. Stanisława. Warto też zwiedzić Dom Ubogich. O minionych latach przypominają przydrożne kapliczki i drewniane bojkowskie cerkwie rozsiane po zielonych bieszczadzkich wzgórzach.

Stosunkową nową atrakcją w Uhercach jest największa w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych, napędzanych siłą własnych mięśni. Bardzo ciekawa trasa prowadzi do Zagórza. Zaraz po wyruszeniu z początkowej stacji drezyny mijają rezerwat „Bobry w Uhercach”. Ze stromych nasypów kolejowych bardzo dobrze widać żeremia bobrów i rzekę Olszankę płynąca w dole. Po chwili drezyna wjeżdża do tunelu, a zaraz za nim pojawia się panorama okolic Bezmiechowej. Dalej tory wiodą do Jankowic i Monastera, gdzie można podziwiać pozostałości po dawnej cerkwi. Jadąc wzdłuż Sanu oczom podróżnych ukazują się piękne widoki zalesionych wzgórz. Na jednym z nich – wzgórzu Sobień, znajdują się ruiny zamku i rezerwat przyrody. Drezyna kończy kurs w bardzo specyficznym miejscu, pomiędzy dwiema rzekami Sanem i Osławą. W tym miejscu bardziej odważni mogą przesiąść się na ponton i dalszą część trasy pokonać w ten właśnie sposób. Widoki jakie towarzyszą podczas spływu potrafią zaskoczyć nawet tych, którzy w Bieszczadach byli już nie raz. Baza noclegowa w Uhercach jest dość dobrze przygotowana i wciąż się rozwija (Uherce Mineralne – sprawdź). Obiekty noclegowe w Uhercach Mineralnych są atrakcyjne i znajdują się w miejscach, gdzie naprawdę można odpocząć i zrelaksować się. Ceny nie są tutaj wygórowane, a standard w pokojach zadowoli każdego. Podobnie jak całe zaplecze gastronomiczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>