Co ciekawego w Nowym Sączu?

Nowy Sącz to obecnie trzecie co do wielkości i liczby mieszkańców miasto Małopolski. Jego historia rozpoczyna się w średniowieczu, a dokładniej w 1292 roku, kiedy to król Wacław II nadał miastu przywilej lokacyjny. Przez tereny te przebiegał szlak handlowy z Węgier. Dzięki temu, Nowy Sącz rozwijał się niezwykle prężnie i szybko. W XIV wieku, król Kazimierz Wielki wybudował tu zamek, a miasto kazał otoczyć murem obronnym. Również inni królowie cenili sobie tą siedzibę. To właśnie tutaj Władysław Jagiełło planował wojnę z Krzyżakami.

Przez kilkaset lat Nowy Sącz był siedzibą sądów grodzkich i ziemskich. W czasie potopu szwedzkiego mieszkańcy wykazali się ogromną odwagą i umiejętnościami walki. Dzięki ich poświęceniu miasto zostało wyzwolone kilka dni wcześniej niż Jasna Góra. Ziemie te przestały należeć do Polski jeszcze przed pierwszym rozbiorem. Podczas II wojny światowej mieszkańcy miasta wykazali się nie mniejszym poświęceniem niż podczas walk ze Szwedami. Ich wysiłek został nagrodzony Orderem Krzyża Grunwaldu.

Miasto z tak bogatą i długą historią posiada wiele zabytków a tym samym atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest pochodzący z przełomu XV i XVI wieku dom. Został on wzniesiony w stylu gotyckim. Początkowo należał do tutejszej kolegiaty, jednak od XIX wieku trafił do rąk prywatnych. Po II wojnie światowej stał się własnością państwową. Dzięki temu został poddany gruntownemu remontowi. Obecnie znajduje się w nim oddział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Warto dodać, że Nowy Sącz wielokrotnie gościł kolarzy, w mieście była meta jednego z etapów Tour de Pologne.

Aby zwiedzić Nowy Sącz potrzeba co najmniej kilku dni. Dlatego warto zatrzymać się tu na dłużej i pomyśleć o noclegu. Baza noclegowa tego miasta jest niezwykle bogata. Bardzo dużo właścicieli obiektów, w okresie poza sezonowym występuję z propozycją rezerwacji pokoju za połowę ceny jego pierwotnej wartości – jest to dobry sposób na spędzenie oszczędnego urlopu. W centrum znajduje się trzygwiazdkowy Hotel Panorama. W swojej ofercie posiada on pokoje jedno-, dwu i trzyosobowe. Każdy z nich został wyposażony w łazienkę, bezprzewodowy Internet, telewizję i lodówkę. Cały obiekt został dostosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Poza miejscami noclegowymi Hotel Panorama posiada restaurację i darmowy parking. W hotelu znajdują się trzy sale o różnych rozmiarach mogące pomieścić odpowiednio 30, 50 lub 80 osób. Sale są klimatyzowane i nadają się do przeprowadzać konferencję organizowania imprezy. Ceny zaczynają się od 185 złotych. Ośrodek akceptuje karty płatnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>