Najsłynniejsze zabytki Zamościa

Zamość to miasto powołane do życia w 1579 roku przez kanclerza wielkiego koronnego – Jana Zamoyskiego, który zlecił zaprojektowanie miasta w formie twierdzy znanemu architektowi Bernardo Morando. Wiele zabytków z tego okresu i późniejszych czasów zachowało się do dnia dzisiejszego, dlatego Zamość jest tak chętnie odwiedzany przez turystów i miłośników historii. Znajduje się tu duża baza noclegowa, a miejsca do spania łatwo jest zarezerwować przez internet wpisując w wyszukiwarkę hasło: „noclegi Zamość”.

Pałac Zamoyskich

Pałac Zamoyskich usytuowany jest w zachodniej części Starego Miasta i był pierwszym budynkiem, jaki zaczęto budować po powstaniu miasta. Pierwszy etap budowy odbywał się w latach 1579-1586. Pałac wtedy posiadał mury odgradzające go od miasta, a sam budynek był wpisany w prostokąt, posiadał dwie kondygnacje, wierzę z tarasem i dwuskrzydłowe schody. Pałac doznał znacznego uszczerbku w 1658 w wyniku pożaru, ale został dwa lata później odbudowany przez III ordynata zamojskiego Jana zwanego Sobiepanem. Niespełna 30 lat później polecono kolejną rozbudowę pałacu. W latach 1747-1751 nastąpiła przebudowa na polecenie Tomasza Antoniego Zamoyskiego, podczas której obniżono wieżę, usunięto dekoracje i dobudowano dwie duże oficyny. Po 1803 roku pałac zmienił swój styl na klasycystyczny. W 1821 roku pałac sprzedano władzom państwowym, które zamieniły go w szpital wojskowy. Obecnie, od 1918 roku pałac jest siedzibą sądu.

Rynek Wielki z ratuszem

Rynek Wielki to plac w centrum Starego Miasta, wpisany w kwadrat o bokach 100 metrów na 100 metrów. Każda z pierzei jest zabudowana przez zabytkowe kamienice, a ratusz znajduje się w pierzei północnej, po zachodniej stronie. Ratusz posiada 52 metrową wierzę oraz szerokie schody, które zostały dobudowane w XVIII wieku. W każdej pierzei – oprócz tej z ratuszem – znajduje się osiem kamienic, a każda z nich posiada nazwę związaną z poprzednim właścicielem bądź funkcją jaką pełniła. W XIX wieku wiele kamienic pozbawiono attyk i zewnętrznych dekoracji oraz balkonów, tylko kilka z nich przywrócono do dawnej świetności. Obecnie w kamienicach mieszczą się muzea, galerie, sklepy, księgarnie i punkty gastronomiczne. Na rynku odbywają się imprezy kulturalne, obchodzone są święta państwowe oraz różne wystawy, koncerty i pokazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>