Pustynia Błędowska na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

W Polsce jest wiele pięknych i unikatowych miejsc, godnych polecenia dla wszystkich ciekawych świata turystów, do takich bezsprzecznie zaliczyć można całą Jurę Krakowsko-Częstochowską, która jest pięknym mikroregionem, znajdującym się na odcinku około osiemdziesięciu kilometrów pomiędzy Częstochową a Krakowem. Dużą część tego regionu pokrywają gęste lasy, znajdują się na nim skały wapienne, Góry Stołowe, liczne jaskinie oraz ruiny zamków, a także zamki zachowane w całości. Na terenie znajdują się też duże miasta Kraków i Częstochowa, oba zamieszkuje ponad sto tysięcy stałych mieszkańców (Kraków około 800 tysięcy) i posiadają sprawnie działającą komunikację tramwajową oraz szeroko rozwiniętą bazę noclegową [tutaj: ].

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji regionu jest jedyny w Polsce obszar pustynny, Pustynia Błędowska. Długość pustyni wynosi niecałe dziesięć kilometrów, a szerokość do czterech kilometrów. Średnia miąższość piasków wynosi czterdzieści metrów. Teren powstał w wyniku działalności człowieka, wilgotność ziem w tych regionach spadła do tego stopnia, że całkowicie uniemożliwiło to rozwój wszelkiej roślinności. Przemysł w okolicach rozwijał się już od średniowiecza, a co za tym idzie ludzie karczowali drzewa, aby mogły powstać huty, kopalnie oraz bloki mieszkalne dla robotników. Pustynia początkowo zajmowała powierzchnię stu pięćdziesięciu kilometrów kwadratowych, całkowicie pozbawionych roślinności (tak zwana duża Pustynia Błędowska). Na pustyni swojego czasu licznie występowało zjawisko fatamorgany.

W połowie dwudziestego wieku zaczęto jednak obsadzać pustynie i sztucznie rozwijać roślinność. Obecnie podejmuje się działanie mające na celu uchronienie tego unikalnego obszaru poprzez karczowanie wszystkich sukcesywnie zarastających drzew. W 2010 roku rozpoczął się program „Ochrona mozaiki siedlisk przyrodniczych w zlewni rzeki Białej Przemszy” realizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Jura Krakowsko-Częstochowska to unikalny obszar na tle Polski: pustynia, ruiny zamków, skały i ostańce wapienne, jaskinie, piękne miasta, których dzielnice wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO – to wszystko sprawia, że warto się tutaj zatrzymać na dłużej i zajrzeć do szeroko rozwiniętej bazy noclegowej Jury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>