Rezerwat Borki w Kruklankach

Bez wątpienia miejscowość Kruklanki niesie za sobą dużą ilość atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest bez wątpienia Rezerwat Borki. Pod względem administracyjno-leśnym jest położony na obszarze Nadleśnictwa Borki w leśnictwie o nazwie Lipowo, a jego powierzchnia wynosi niespełna czterysta czterdzieści hektarów. Wybierając się w te rejony warto zdecydować się na noclegi w Kruklankach. Może nam je umożliwić odpowiednia baza noclegowa, która w tej miejscowości jest naprawdę spora.

Rezerwat Borki położony jest w centralnej części Puszczy Boreckiej, znajduje się przy drodze prowadzącej z Kruklanek do Czerwonego Dworu. Dojazd do rezerwatu jest bardzo dogodny i nie sprawia problemów. Puszcza stanowi pozostałość rozległej Puszczy Galindzkiej, która jednocześnie w minionych wiekach pokrywała południowo-wschodnie obszary występującego Pojezierza Mazurskiego, aż po ziemie Jadźwingów we wschodniej części. Za czasów krzyżackich ziemie te stanowiły również obszary kresowe o istotnej roli strategicznej. Bowiem Krzyżacy już na przełomie czternastego wieku założyli szereg zamków obronnych, pod ową osłoną, w których powstawać zaczęły zdecydowanie większe osady ludzkie. Co za tym idzie od szesnastego wieku datuje się dość intensywna kolonizacja Mazur Garbatych, w tym obszarów przyległych do ówczesnej Puszczy Boreckiej.

Rezerwat Borki spełnia doniosłą rolę w zachowaniu oraz ochronie naturalnych zbiorowisk leśnych zarówno w Puszczy Boreckiej, jak i regionie całej Polski północno-wschodniej. Rezerwat ten jest obiektem unikalnym zarówno w skali regionu jak i również Polski. Dość ważną kwestią jest, że teren rezerwatu jest wybitnie pagórkowaty, pełen bezodpływowych, silnie zabagnionych obniżeń, jak i również dolin oraz rynien polodowcowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>