Wysoczyzna Kaliska: Kalisz i jego walory

Jednym z miast na spędzenie weekendu jest Kalisz. Administracyjnie przynależy on do województwa wielkopolskiego, natomiast geograficznie leży nad rzeką Prosną, u ujścia Swędrni. Kalisz od samego początku swego istnienia pełnił bardzo ważne funkcje państwowe, a dziś jest drugim co do wielkości miastem swojego województwa. Na obszarze 69,42 km² znajduje się wiele ciekawych miejsc i atrakcji godnych uwagi.

Niewątpliwie przybywając do tego miasta, należy na liście obiektów do zobaczenia umieścić: główny rynek, gdzie znajduje się kamienica z medalionami (płaskorzeźby czterech wybitnych kaliszan), ratusz z wieżą (stawiany trzykrotnie), gotycka katedra św. Mikołaja, pochodząca z XIII wieku, XV-wieczne mury miejskie i baszta Dorotka, bazylika kolegiacka pw. Wniebowzięcia NMP, barokowa świątynia św. Wojciecha, najstarszy w mieście most kamienny, gmach dawnego Trybunału, a obecnie sądu, park miejski w stylu angielskim, rezerwat archeologiczny, a także wiele innych dokładnie opisanych na oficjalnej stronie internetowej miasta. Dostępne są tam również spisy szlaków pieszych, rowerowych oraz informacje na temat organizowanych imprez.

Cyklicznie w Kaliszu odbywają się takie wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Multi Art. Festival, Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, festiwal muzyczny im. Pawła Bergera czy Schola Cantorum i Kaliskie Spotkania Teatralne. Te i inne wydarzenia przyciągają do miasta odwiedzających. Warto więc przed wyjazdem sprawdzić dostępność miejsc do spania. Można to uczynić za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wpisując do niej takie słowa jak ‚noclegi Kalisz’, ale można również danych kontaktowych poszukać w przewodnikach turystycznych. Zaplecze noclegowe (Kalisz – spis) obejmuje takie obiekty jak hotele, motele, pensjonaty, zajazdy czy liczne, rozsiane po mieście i okolicach prywatne pokoje gościnne.

Wracając do atrakcji, to warto wspomnieć o takich miejscach jak korty tenisowe, sala do squasha, pole golfowe, skatepark, czy aquapark. One wszystkie dają odwiedzającym możliwość aktywnego spędzenia czasu nawet wtedy, gdy aura pogodowa nie jest sprzyjająca. Jednak gdy dopisuje pogoda to warto skorzystać z wypożyczalni rowerów lub sprzętu wodnego. Na spacer można wybrać się nie tylko na stare miasto, ale także do lasu winiarskiego. W tym ostatnim miejscu uprawiany jest taki sport jak kolarstwo przełajowe. Ścieżki wiodące przez las prowadzą wędrowców do centrum edukacyjnego, gdzie miło spędzą czas zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>